Od 19.7. do 24.7. jsem na dovolené. Vaše objednávky vyřídím po návratu. Díky za pochopení.

O mně

 Co podstatného byste o mně měli vědět?
 
712C3E5C-310D-42B2-82E6-7750AC37BF68F34E833B-4C58-4E0D-92EF-CFE181BD3DFF4C94F538-63F5-47D7-A658-F6395645F75D8B289BC3-8C6C-4D97-B7C7-C3632115BFCA

 E2F7298A-6ED1-49BF-B41A-3BE7325CCEE15FD966C9-FCE2-48FD-9E03-F1E156601A75

 

Kde jste mě mohli vidět (a slyšet)? Kliknutím na ikony si pusťte rozhovory.

      Soubor:Novinky logo.png – Wikipedie     ČT představila inovované logo i vizuální styl — ČT24 — Česká televize Jak se nepohádat na dovolené (Žena a život, květen 2018) - Šárka Vávrová Tvůrci v praxi   Do roku 2014 vstupujeme s novým vysílacím schématem! | Pardubice

A pokud vás zajímá, jak celý tenhle komiksový počin vznikl, pusťte se do čtení ;-).

...

Byla to zcela banální příhoda, kterou aspoň jednou zažije snad každá máma. Ale v mém malém osobním vesmíru způsobila velké zemětřesení. 

Vracíte se večer z hřiště, unavená, jedno dítě v kočárku vříská z plných plic a to druhé zrovna nutně potřebuje zkoumat krtinec u cesty. Přemlouváte, vysvětlujete, prosíte, nic nefunguje. Netrpělivost přerůstá v nervozitu, nervozita ve vztek. Popadnete potomka za ruku a velmi nerespektujícím způsobem ho od krtince za příšerného řevu táhnete pryč.

Prostě typická historka, na kterou byste hned zapomněla, kdyby v tu chvíli kolem nešla cizí ženská a celou situaci neohodnotila jediným slovem: 

„OTŘESNÉ!“ 

Jedno jediné slovo, ale v něm i v pohledu té kolemjdoucí se skrývá veškeré opovržení a znechucení světa! Přesně tohle se mi v létě roku 2018 přihodilo.

Nevím, jestli paní měla na mysli „To je ale otřesný spratek!“ nebo spíš „To je ale otřesná matka!“. To nebylo podstatné. Bylo to poprvé, co jsem se setkala s tak přímou a drsnou kritikou mých rodičovských kompetencí (respektive nekompetencí). Byla jsem z toho v šoku. V první chvíli jsem myslela, že ji snad přetáhnu odrážedlem, které jsem nesla v druhé ruce. Jakým právem si ta ženská dovoluje odsuzovat mě nebo mého syna? Jak může vědět, co všechno už dnes máme za sebou a co všechno té situaci předcházelo? Vařila se ve mně krev, ale ovládla jsem se a odrážedlem ji nepraštila. I když mi ono „otřesné“ ještě dlouho rezonovalo v hlavě. Zůstávala po něm hořká pachuť, stud a hlavně pocit, že jsem strašná matka, která situaci absolutně nezvládla.


Ten vztek jsem potřebovala nějak ventilovat. A protože jsem ilustrátorka, udělala jsem to tím, co mi jde nejlépe. Kreslením. Paní jsem se pomstila (poněkud dětinsky, uznávám) alespoň v krátkém komiksovém stripu. Ten jsem poté zveřejnila na své profesní facebookové stránce BBB ilustrace, která měla v té době jen pár stovek sledujících. Strip měl nečekaný ohlas. Postupně jsem přidávala další ilustrované postřehy z rodičovského života. Komunita fanoušků rostla a rostla a přibližně po dvou letech jsem pomocí crowdfundingové kampaně vydala knihu komiksů Já to měl první! aneb Komiksový manuál jak přežít rodičovskou dovolenou. Peníze na vydání se vybraly během dvou dnů a knížka šla na odbyt. Na facebooku přibývali další sledující, zvýšil se zájem o mou práci a povědomí o mé tvorbě. Přicházely krásné zprávy od rodičů, kteří mi psali, jak moc jim mé vtipy pomáhají zvládnout náročné situace. Jak úlevné je pro ně vědomí, že i jinde to někdy stojí za starou bačkoru. To mým komiksům najednou dalo úplně nový, téměř terapeutický rozměr. Po dvou letech vyšel druhý díl Já to měl první! 2 aneb Komiksový životabudič pro unavené rodiče. Otevřely se mi dveře k zajímavým spolupracím, přišlo pozvání do televize i rádia, poskytla jsem několik rozhovorů do tištěných médií. Nabyla jsem nové zkušenosti a zvedla si profesní sebevědomí, rodičovskou dovolenou značně otřesené. A nyní se nacházíte na mém autorském e-shopu, který funguje už přes dva roky. A za to vše vděčím jedné náhodné kolemjdoucí, kterou jsem měla chuť praštit odrážedlem.

Milá paní, jestli tohle čtete, děkuji Vám z celého srdce.

...

Více z mé tvorby na zakázku najdete na www.barborabrunova.cz.