Není rámeček jako rámeček

Pokud si v nějaké kamenné či on-line galerii nebo obchodě koupíte tisk či grafický list, zpravidla budete dál muset řešit jeho rámování. Máte dvě možnosti.

První (kterou rozhodně doporučuji) je zajít si do nějakého rámařství nebo sklářství a obrázek si nechat zarámovat tam. Výhodou je, že si můžete vybrat rámeček i paspartu přesně podle vašich představ. Pasparta se používá proto, aby obrázek získal více prostoru a lépe tak vynikl. V rámařství si zvolíte barvu, materiál i šířku rámečku i pasparty a vyladíte vše tak, aby s obrázkem i s interiérem, ve kterém bude obrázek viset, dokonale ladily. Nevýhodou je, že si za profesionální rámování trochu připlatíte. Záleží samozřejmě na velikosti obrázku, ale většinou počítejte s několika stovkami. Ovšem když uvážíte, že obrázek vám na stěně může vydržet roky, není to nijak závratná částka. A obrázek to pozvedne o 100%.

Druhá (levnější) možnost je dát obrázek do klasického fotorámečku, který koupíte třeba v Jysku nebo Ikee. Je ovšem potřeba počítat s tím, že bez pasparty vám do něj budou pasovat jen standardní formáty (A6, A5, A4, A3 atd.). Jenže takových grafických listů, které by přesně odpovídaly velikosti prefabrikovaných rámečků, mnoho není. Obrázky nestandardních formátů si ale můžete sami adjustovat - to znamená vložit do rámečku a vyrobit si k němu improvizovanou paspartu. Nebude se ale jednat o skutečnou paspartu - ta je vyrobena z mnohem silnějšího kartonu a je seřízlá pod úhlem 45 mm. V domácích podmínkách ji vytvoříte jen těžko.

V tomto příspěvku Vám ukážu, jak při výrobě takovéto improvizované pasparty postupovat. Budete potřebovat rámeček nebo cliprám, který bude oproti rámovanému obrázku dostatečně velký. Rámeček by měl také poměrově alespoň přibližně odpovídat rámovanému obrázku - tzn. nepoužívejte obdélníkový rámeček pro čtvercové obrázky a naopak. Výsledek nebude vypadat dobře. Dále potřebujete barevný karton (barva by měla ladit s obrázkem i rámečkem), odlamovací nůž, dlouhé pravítko, tužku, lepidlo nebo maskovací lepicí pásku.

  • Karton ořízněte tak, aby přesně kopíroval velikost zadní sololitové desky nebo cliprámu.
  • Pak do něj vyřízněte otvor pro obrázek. Otvor by měl být o trochu větší než obrázek, na každé straně přidejte alespoň centimetr. Buďte v počítání a měření opravdu pečliví - každý milimetr, který nebude sedět, bude vidět. 
  • Obrázek přilepte k zadní straně pasparty - buď maskovací lepicí páskou, nebo lepidlem (aplikujte jen malé množství do každého rohu obrázku, určitě ne po celém obvodu).
  • Obrázek s paspartou vložte do rámečku - a máte hotovo.

 Použití fotorámečku a výroba pasparty v domácích podmínkách je ale opravdu spíš nouzové řešení, které doporučuji pouze v případě, pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete nechat obrázek zarámovat profesionálně. Ale můžete ho využít například při adjustování obrázků vašich dětí. 

Mnoho obrázků pro jemné duše pak najdete i v mém e-shopu ;-).

 

vyroba-pasparty-na-obrazek-1vyroba-pasparty-na-obrazek-2vyroba-pasparty-na-obrazek-3vyroba-pasparty-na-obrazek-4