Láska jménem Procreate

Mám pocit, že se s ilustrátory i lidmi, kteří jen tak pro radost kreslí na iPadu, v poslední době roztrhl pytel. A upřímně - není se co divit. Já aplikaci Procreate také zcela propadla. V dnešním článku se pokusím shrnout, v čem vidím hlavní výhody práce na tomto zařízení, a co mi u něj naopak chybí nebo mi vadí. Nebudu zabíhat do přílišných technických detailů, popíšu spíše pocitovou stránku.

Na úvod si ale pojďme říct, co vše ke kreslení potřebujete. Jsou to tři věci: iPad, aplikace Procreate a Apple Pencil.

Můžete si zvolit z několika velikostí tabletu. Já mám 11 palcovou úhlopříčku, tedy přibližně střední velikost. Menší už by mi na kreslení přišla příliš malá, větší už zas není úplně kapesní formát, který bych pohodlně mohla brát kdykoliv a kamkoliv. Při výběru tabletu je také důležité myslet na to, aby měl dostatečně velkou operační paměť a tím pádem dobře šlapal, reagoval plynule a soboury měly dostatečný počet vrstev. Z toho důvodu jsem vybrala iPad Pro. Kreslící program Procreate nainstalujete i do levnějších modelů, ale jeho odezva nejspíš nebude tak dobrá. Samotný program vás pak přijde na pouhých 250 kč. Nakonec ještě potřebujete Apple Pencil. Nezapomeňte se ujistit, který model je kompatibilní s vaším iPadem. Já mám Apple Pencil 2. generace. Když to shrnu, mé vybavení je následující (ceny jsou z roku 2021):

 • 11palcový iPad Pro - 22.990 kč
 • Apple Pencil 2. generace - 3.490 kč
 • Aplikace Procreate - 249 kč
 • Pouzdro na iPad (mám levné) - 329 kč

Celkem mě tedy výbava vyšla na 27.058 kč.

Jaké jsou největší výhody iPadu?

 • Mobilita. Jako tu největší přednost vnímám to, že můžete kreslit opravdu víceméně kdykoliv a kdekoliv. Já mám 11 palcový iPad, který se pohodlně vejde do menší tašky. Beru si ho s sebou téměř kamkoliv, kde vím, že budu mít klidnou chvilku na kreslení. Na dětské hřiště, do vlaku, do čekárny u doktora.
 • Intuitivnost. Mám zkušenosti s více grafickými programy a osobně si myslím, že nic jednoduššího, intuitivnějšího a zároveň tak výkonného snad na trhu není. Pro začátečníky může být Photoshop hodně komplikovaný, o takovém Gimpu nemluvě (i když u něj je obrovské plus, že jde o kvalitní opensourcový program, který si stáhnete zdarma). Než porozumíte tomu, jak funguje Procreate, bude to sice také chvíli trvat, ale myslím, že to stále bude zlomek času toho, než byste se naučili s jinými grafickými programy. A kdo už s digitální malbou zkušenosti má, stačí mu shlédnout nějaký krátký tutoriál a víceméně ví, co a jak.
 • Displejové kreslení. Pracujete stejně, jako byste kreslili tužkou na papír, obraz vidíte přímo na displeji tabletu a ne na monitoru počítače. Na kreslení na nedisplejovém tabletu se sice dá zvyknout a naučit se ho jako všechno ostatní, ale když vidíte, jak vám obraz vzniká přímo pod rukou, je to samozřejmě úplně jiný zážitek. Nicméně bolí z toho za krkem (ostatně stejně jako když kreslíte na papír) a já to proto ráda střídám i s prací na desktopu, kdy se zpříma dívám na monitor a kreslím na wacomu.
 • Nástroje. Obravdu bohatá škála krásných štětců, možnost nastavení různých efektů a struktur či jednoduché ovládání pracovní plochy pomocí gest a dotyků.

A teď pár slov k nevýhodám:

 • Malá pracovní plocha (tedy pokud nemáte ten největší iPad). Ti, kdo jsou zvyklí na velké monitory, případně z analogové tvorby na velké formáty papíru či plátna, budou mít nejspíš minimálně ze začátku trochu problém (stejně jako já), že se na iPadu nemůžete tak "rozmáchnout". Samozřejmě můžete vše přizoomovat a nazvětšovat jak chcete, ale komplexní náhled na výsledné dílo bude vždy limitován velikostí úhlopříčky. Což - především, když tvoříte nějakou velkoformátovou grafiku - může vadit.
 • Cena. Je nutné počítat s tím, že kreslení na iPadu opravdu není hodně muziky za málo peněz. A pokud byste si chtěli dopřát 12,9 palcový tablet, počítejte s tím, že pod 30.000 se nedostanete. Jestliže se ale kreslení věnujete profesionálně, myslím, že je to investice, která se vám brzy vrátí.
 • Povrch. Kreslíte v podstatě na sklo, což nemusí být všem příjemné. K dostání jsou různé speciální paperlike fólie, které přilepíte na iPad a budete mít pocit, že kreslíte na papír. Jejich nevýhoda ovšem je, že výrazně rychleji ničí hroty Apple Pencil a budete je muset častěji měnit. Já od začátku kreslím bez fólie a jsem na skleněný povrch zvyklá.
 • Jako úplně největší nevýhodu programu Procreate vnímám to, že při jakékoliv transformaci dochází k velké ztrátě kvality obrazu. Stačí, když objekt jednou trochu zmenšíte, pak zvětšíte a ještě třeba pootočíte - a je v podstatě nepoužitelný (netýká se to přesunů). Takže pokaždé, když potřebuju něco velikostně upravovat, nejprve si vytvořím kopii vrstvy, se kterou manipuluju, a teprve až jsem si jistá velikostí, tak na danou velikost upravím i původní vrstvu a kopii odstraním. Kdyby se tato moucha ještě vývojářům podařila nějak vychytat, byl by program takřka dokonalý :-).

A na závěr ještě pár odkazů k tématu. Na internetu jich samozřejmě najdete spoustu, já přikládám ty, které mi přijdou nejpřínosnější.

Recenze na iPad Pro a Procreate od Kreativních kreatur - už trochu starší video, ale stále užitečné:

https://kreativnikreatury.cz/bonus/ma-smysl-kupovat-si-ipad-pro-k-profesionalnimu-kresleni

A ještě jedno video v češtině:

https://www.youtube.com/watch?v=RVb52Qu6vD8

Zde obsáhlý článek v angličtině s aktuálními informacemi:

https://artsideoflife.com/best-ipad-for-procreate/

Krátké srovnání iPad air a iPad Pro (v angličtině):

https://www.youtube.com/watch?v=2SpXohiDukU

Půlhodinový tutoriál Procreate for Begginers. Také v angličtině, ale velmi názorný, stačit vám budou základy jazyka:

https://www.youtube.com/watch?v=9YuqNLz5AUs

Určitě jsou i kreslíři, kteří Procreate zkusili a nevyhovoval jim. Proto zdůrazňuji, že jde čistě o mou osobní zkušenost, kterou nemusí sdílet všichni. Já ale považuji investici do iPadu za jednu z nejlepších, jakou jsem kdy udělala. Většina obrázků v mém e-shopu je vytvořena právě v Procreate a jejich prodejem se mi výdaje za tablet a jeho příslušenství během půl roku vrátily.