Od 19.7. do 24.7. jsem na dovolené. Vaše objednávky vyřídím po návratu. Díky za pochopení.

Kritika

Kritika.

Hodně nepříjemná věc, kterou je občas těžké ustát . Především když je oprávněná. Jasně, můžete se zeptat na názor maminky nebo nejlepšího kamaráda. Ale pokud to fakt myslíte vážně a chcete na sobě pracovat, je potřeba jít s kůží na trh a zeptat se na názor někoho kompetentního (což samozřejmě může být i maminka nebo nejlepší kamarád). Obrňte se, počítejte s tím, že ne všechnno, co si vyslechnete, bude příjemný. Kritika může být skutečně zdrcující a někdy vás dokonce připravit i o veškerou chuť pokračovat dál (z vlastní zkušenosti vím, jak těžké je oklepat se po takové studené sprše). Ale pokud se chcete zlepšovat, takovýmto konfrontacím se zkrátka nevyhnete a kritiku se musíte naučit brát jako pomocníka, který vás posouvá vpřed.

Pokud ve svém okolí žádného odborníka, co by poradil, nemáte, můžete zkusit třeba specializované skupiny na sociálních sítí. Ale bacha, je to virtuální prostor, takže tam bohužel vedle lidí, kteří mohou poskytnout skutečně konstruktivní kritiku, narazíte i na spoustu frustrovaných jedinců s pochroumaným egem, kteří si na vás budou hojit své mindráky. Mít dobrého učitele (nebo mentora či konzultanta, chcete-li), na kterého se můžete obrátit s prosbou o radu, je zkrátka k nezaplacení. Určitě můžete zkusit poprosit o názor přímo výtvarníka, jehož práci sledujete a líbí se vám. Mnozí z nich určitě rádi poradí a pomohou. Jen je potřeba mít na paměti, že i jejich čas a ochota věnovat se vám má své limity a nezahlcovat je pak svými věcmi pravidelně.

Možná znáte pořad o kreativním podnikání Kreativní Kreatury Michaela Petruse a Tomáše Sobela. Pokud ne, vřele doporučuju sledovat.

Nadšená jsem hlavně z jejich kreativních kritik. V nich známí a úspěšní ilustrátoři, designéři nebo fotografové rozebírají práce, které jim posílají různě zkušení autoři. Na nich pak velmi názorně vysvětlují chyby a nedostatky a navrhují, jak se jim vyhnout.

Konkrétně ilustraci se věnují tyto streamy:

https://kreativnikreatury.cz/streamy/kreativni-kritika-1-pro-ilustratory-s-danem-spackem

https://kreativnikreatury.cz/streamy/kreativni-kritika-pro-ilustratory-s-danem-spackem

https://kreativnikreatury.cz/streamy/kreativni-kritika-pro-komiksove-tvurce-s-petrem-koplem

"Kritizují" v nich naši dva přední ilustrátoři Daniel Špaček a Petr Kopl - a oba jsou skvělí. Streamy jsou sice dlouhé, ale ohromně poučné a zajímavé a rozhodně stojí za to zhlédnout je celé.

Dále na stránkách kreativních kreatur najdete kritiky pro logotvůrce, fotografy a designéry - a spoustu dalších zajímavých témat.

https://kreativnikreatury.cz/streamy