Od 19.7. do 24.7. jsem na dovolené. Vaše objednávky vyřídím po návratu. Díky za pochopení.

Když ilustrátorka potká spisovatelku

Tak schválně, kolik jste za svůj život zažili osudových setkání? Lidí, kteří nějakým způsobem (ve větší či menší míře) ovlivní náš život, potkáme v jeho průběhu víc. Ale jen pár z nich v něm dokáže výhybku přehodit tak, že úplně změníme směr.

Když bych měla mluvit o sobě, takovým člověkem je pro mě samozřejmě na prvním prvním místě můj muž. No, však víte.

O druhém místě už jsem musela přemýšlet víc. Ale nakonec jsem dospěla k závěru, že tím člověkem je spisovatelka Petra Braunová. www.petrabraunova.cz

Se svým manželem jsem se seznámila před šesti lety, na dnešní poměry dost staromódně. Nikoliv přes internet, ale naživo, přes společného kamaráda. Petru jsem poznala před jedenácti lety - na dnešní poměry moderně - přes internet. Coby začínající ilustrátorka jsem Petru, už zavedenou a známou spisovatelku, mailem nesměle požádala, zda bych jí nemohla ilustrovat nějakou knihu. Nemohla J. Spisovatelé si jen málokdy mohou pro své knihy vybírat ilustrátora, to je věc nakladatele. Ale za pár dnů mě znovu kontaktovala s tím, že jí vypadl ilustrátor, se kterým spolupracovala na komiksových leporelech, a že by to zkusila se mnou.

Ne že by Petra vyloženě přehodila výhybku v mém životě, ilustrátorkou bych se nejspíš stala i tak, ale dost zásadně mé profesní směřování ovlivnila a velmi mi pomohla v jeho začátcích. Žádnou knihu jsem jí sice nikdy neilustrovala, ale za těch jedenáct let jsme pro knihovny, muzea, města a školy společně vytvořily téměř třicet komiksových průvodců. A letos jsme si poprvé vydaly vlastní komiks samonákladem. Naše spolupráce funguje tak, že Petra cestuje po republice, pořádá pro knihovny a školy autorská čtení a zároveň propaguje naše komiksy. Město, o kterém připravujeme průvodce, si pokaždé důkladně projde a nafotí. Pak vymyslí příběh a posílá mi scénář. No a já vytvořím návrh, který samozřejmě vždycky nejdřív konzultujeme se zadavatelem, a teprve po schválení kreslím naostro. Komiksy také chystám do tisku a komunikuju s tiskárnou.

Přestože osobní setkání s Petrou bych dokázala spočítat na prstech jedné ruky (maximálně dvou), za ty roky intenzivní emailové komunikace, která z pracovní roviny často sklouzne i do osobní, se z nás (snad Petra bude souhlasit) staly i přítelkyně.

Když ilustrátor potká spisovatele, se kterým si vzájemně sedne, je to skutečná výhra v loterii. Takovýchto autorských dvojic je i u nás hodně. Na jejich knížkách je ten soulad myslím vždycky hodně znát. Já s dětmi například milujeme knížky z dílny autorské (a zároveň manželské) dvojice Ester a Milana Starého nebo knížky Miloše Kratochvíla ilustrované skvělou Markétou Vydrovou.

Má rada pro začínající ilustrátory? Nebojte se nabízet své služby, kde to jen jde. Spisovatelům, nakladatelstvím, dnes i v nejrůznějších specializovaných skupinách na sociálních sítích. Nic horšího než že vás odmítnou (případně vám neodpoví), se opravdu stát nemůže.